Oddlužení

V dnešní době se dostat do dluhové pasti není nic neobvyklého. Stačí například přijít o zaměstnání či být (i ne svým zaviněním) v těžké životní situaci, která Vás finančně vyčerpá. Pak už stačí jen v posledním zoufalství si vzít několik půjček s myšlenkou, že všechno bude lepší...ale ono je to naopak horší a horší.

Způsoby oddlužení

Oddlužení lze v principu řešit dvěma základními způsoby:

  1. plnění splátkového kalendáře (97% schválených návrhů)
  2. zpeněžení majetkové podstaty (3% schválených návrhů)

Oficiální statistiku najdete zde

Rozhodnutí o způsobu oddlužení je v kompetenci nezajištěných věřitelů. Naší snahou je upřednostnění splátkového kalendáře, protože neexistuje efektivní způsob prodeje majetku - viz nucené dražby.

Jak na oddlužení?

Od roku 2008 platí v České republice insolvenční zákon, dle kterého se lze legálně oddlužit při splnění několika podmínek během 5-ti let. O insolvenci rozhoduje soud a podmínky jsou striktně dané zákonem (insolvenční zákon). Proto pro laiky je téměř nemožné vypracovat návrh na oddlužení tak precizně, aby byl soudem schválen.

Řešení

Oddlužení není až tak jednoduché a není radno ho podcenit. Existuje spousta nutných podmínek a papírování, které je nutné splnit a doložit. I když existují spouty různých článků a návodů na internetu, praxi to nenahradí. Velmi záleží na zkušenostech odborníků, kteří se v dané oblasti pohybují a sepisování návrhů na oddlužení je jejich "každodenní chleba".
Insolvenční zákon je do jisté míry benevolentní a lze oddlužit i osobu, která nesplňuje všechny podmínky. Ale to není možné provést pouze svépomocí. Proto vyzkoušejte naše bezplatné vstupní poradenství, kde Vám naši odborníci poradí a zhodnotí Vaši situaci.